Resim Yüksek Lisans Programı

Sorularınız herhangi bir ücret alınmadan, doğrudan ilgili kuruma yönlendirilecektir Anadolu Üniversitesi

Iteği göndermek için Gizlilik politikasını kabul etmelisiniz

Hakkında yorumlar Resim Yüksek Lisans Programı - Kurumda - Tepebaşi - Eskişehir

 • Program tanımları
  GENEL

  Bölüm 1991 yılında kurulmuştur. Bölüm 5000 m² lik bir alanı kapsayan Yunus Emre Kampüsü içinde yer almaktadır. Bölümde 2 Profesör, 1 Doçent, 2 Yardımcı Doçent, 4 Öğretim Görevlisi ve 1 Teknisyen devamlı statüde çalışmaktadır. Bölümle ilgili kararlar bölüm öğretim elemanlarının katıldığı Bölüm Kurulu ile alınmaktadır. Bölüm, Bölüm Başkanı tarafından yönetilmektedir.
  Öğrenciler, iyi donanımlı desen atölyesi, vitray atölyesi, duvar resmi ve teknikleri atölyesi, baskı atölyeleri ve resim atölyelerinde öğrenim görmektedir.

  Öğrencilerin bilgilerini ve düşünsel yeteneklerini arttırmak için ve sanatsal yaklaşımlarını, araştırmacılıklarını, görüşlerini, kültürel ve sanatsal etkinliklerini geliştirmek için düzenli olarak seminerler, sergiler, konferanslar gerçekleştirilmektedir.

  Öğrenciler sanat atölyelerindeki çalışma programlarına katılmak zorundadır. Bu zorunlu eğitim programı öğrencilerin kariyerleri ile ilgili karşılaşacakları problemlerle başa çıkmalarına olanak sağlamaktadır. Öğrenciler yurt içi ve yurt dışındaki çeşitli sanatsal yarışmalara katılabilmekte ve fakülte tarafından desteklenmektedir.

  AMAÇ


  1991-1992 öğretim yılında öğretime başlayan Resim bölümünde, çağdaş estetik anlayış ekseninde resim eğitimi ve resim temelinde duvar resim teknikleri öğretimi yapılmaktadır.Birinci sınıfta yoğun olarak Temel Sanat Eğitimi dersini alan öğrenciler, daha sonraki yıllarda Modelden Resim, Resim, Özgün Baskıresim, Duvar Resmi ve Teknikleri derslerini görürler.Ayrıca sanatçı kişiliklerinin gelişmesinde ve çağdaş, özgün bir anlatım diline ulaşmalarında en az pratik çalışmalar kadar önemli olan kuramsal sanat dersleri de alırlar.Atölye donanımları her türlü çalışmaya olanak verir durumdadır.
  Bölümde, çağdaş sanat anlayışını özümsemiş, sanat çalışmalarının yanında dekoratif amaçlı resim taleplerine de cevap verebilecek yaratıcı, yapıcı,öncü tasarımcı tipinin yetiştirilmesi amaçlanmıştır.
  Bu bölümden mezun olanlar ; alanlarında araştırmacı olabildikleri gibi Tezsiz Yüksek Lisans programını tamamladıktan sonra öğretmenlik yapabilirler, tekstil desinatörlüğü, dekoratörlük yapabilirler, serbest ressam olarak çalışabilirler.

  AÇILAN PROGRAMLAR
  M.S. Yüksek Lisans/Resim
  Yüksek Lisans programı Güzel Sanatlar Enstitüsü tarafından açılmaktadır. Öğrenciler Resim alanında uzmanlaşma şansına sahiptir. Öğrenciler iki sömestir ders almak zorundadır. Öğrencilerin mezun olabilmeri için araştırmalarına bağlı olan tezlerini sözlü olarak savunmaları ve resim sergisi hazırlamaları gerekmektedir. Öğrencilerin Yüksek Lisans programını 2 yılda tamamlamaları gerekmektedir.

  SUNULAN OLANAKLAR
  Bilgisayar Laboratuvarı
  Öğrenciler fakültede bulunan bilgisayar laboratuvarı olanaklarını kullanabilirler. Fakülte öğrencilerine ayrılmış olan 3 bilgisayar laboratuvarı ve 150 bilgisayar vardır. Laboratuvardaki tüm bilgisayarlarda internet bağlantısı vardır ve öğrencilerin çalışabilmesi için gerekli olan donanımlara sahiptir.

  Kütüphane
  Öğrenciler fakülteye 100 m mesafede bulunan merkez kütüphanede bulunan pek çok kitap süreli ve süresiz yayınlardan faydalanabilirler.

  Diğer
  Öğrenciler için fakülte binasında fast food yiyebilecekleri bir kafetarya bulunmaktadır. Kampüs içerisinde fakülteye 100 m mesafede bulunan öğrenci yemekhanesinde öğlen yemekleri verilmektedir. Aynı zamanda öğrencilerin yemek yiyebilecekleri çok sayıda pasta ne ve kafeterya bulunmaktadır.Üniversite de sinema, tiyatro, sağlık, spor, edebiyat kulübü gibi öğrenci kulüpleri bulunmaktadır.

  Vitray Atölyesi
  Bölümde 1 adet vitray atölyesi vardır. Kurşun, alçı, beton ve mozaik vitray teknikleri öğretim elemanı tarafından öğrencilere uygulatılmaktadır.

  Duvar Resim Teknikleri Atölyesi
  Bölümde 1 adet Duvar resim teknikleri atölyesi vardır. Alçı, fresko, skrafito teknikleri ve atık malzemeler ile öğretim elemanı gözetiminde öğrencilere uygulamalar yaptırılmaktadır.

  Özgün Baskıresim Atölyesi
  Fakültede 4 ayrı baskıresim atölyesi bulunmaktadır. Bu atölyelerde alçak baskı, yüksek baskı, litografi ve serigrafi teknikleri uygulanmaktadır.

  Desen Atölyesi
  Fakültede 1 desen atölyesi bulunmaktadır. Aynı zamanda bölümdeki resim atölyelerinde de desen çalışmaları yapılabilmektedir.

  Resim Atölyeleri
  Bölümde 4 adet resim atölyesi bulunmaktadır. Öğrenciler hafta boyunca istedikleri zaman kendi atölyelerinde çalışma imkanına sahiptirler.Ayrıca izin aldıkları taktirde hafta sonları da çalışabilmektedirler.

  DERS LİSTESİ

  1. Yarıyıl
  Ders Adı ve Şubeler     
  ARY111     Sosyal Bilimlerde Araştırma Yöntemleri    
  RSM501     Temel Plastik Sanat Öğeleri I
  RSM503     Resim I    
  SER501     Güncel Sanat Yorumu I    
  Seçmeli Dersler
  RSM511     İleri Özgün Baskıresim I    
  RSM513     Duvar Resmi ve Teknikleri I    
   
  2. Yarıyıl
  Ders Adı ve Şubeler   
  RSM502     Temel Plastik Sanat Öğeleri II
  RSM504     Resim II    
  RSM509     Seminer
  SER502     Güncel Sanat Yorumu II    
  Seçmeli Dersler
  RSM512     İleri Özgün Baskıresim II    
  RSM514     Duvar Resmi ve Teknikleri II    
   
  3. Yarıyıl
  Ders Adı ve Şubeler     
  RSM790     Tez

Resim ile ilgili diğer programlar

Bu site çerezleri kullanmaktadır.
Devam etmek istiyorsanız, yelken, kabul eder.
Daha fazlası  |