Información

16. yüzyıldan itibaren bir liman kenti olarak dünya ve Akdeniz ticaretinde önemli yer edinen İzmir, ekonomik canlılığı ile İstanbul'dan sonra sanayinin en yoğun olduğu il konumundadır. Serbest Bölgesi, uluslararası fuarları, organize sanayi bölgeleri ve büyük limanı ile İzmir'de iç ve dış ticaret oldukça gelişmiştir. Türkiye'nin üçüncü büyük ili olan İzmir, ihracatta birinci, ithalatta ikinci büyük limanı ile Ege Bölgesi'nin endüstri turizm ve kültür merkezidir. İzmir'de eğitim ve kültürün odak noktasında ise, yarım asırlık köklü geçmişiyle Ege Üniversitesi yer almaktadır.

Üniversite Izmir'in en büyük ilçelerinden Bornova'da kurulmustur. Bornova'daki kampüs 3700 dekar alani ile egitim, kültür, spor ve sosyal hizmetler amaçlariyla kullanilan binalardan olusmaktadir. Kampüs yeterli otoparklar, yollar, trafik isaret ve yönlendirme levhalari ile donatilmistir. Ayrica Ege Üniversitesi kampüsündeki telefon ve bilgisayar agiyla birimler arasi, Izmir içi, ulusal ve uluslar arasi iletisim kurmak mümkündür.

Üniversite kampüsünde, en son teknoloji ile donatılmış modern bir kütüphane ile kapalı yüzme havuzu, kapalı spor salonu, futbol, basketbol, mini-futbol, tenis kortları gibi spor tesisleri, sergi salonu ve 750 kişilik kapasiteyle Prof. Dr. Yusuf VARDAR - MÖTBE - Kültür Merkezi, büyük bir kısmı hizmete açılmış ve öğrencilerin barınma ihtiyaçlarini karsilayabilecekleri Öğrenci Köyü,  ayrıca kafeteryalar, öğrenci çarşısı, hipermarketi akademik personel ve öğrenciler için lokalleri ve konukevi mevcuttur. Ayrıca kampüs içerisinde kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı Kız ve Erkek Yurtları da hizmet vermektedir.

Ege Üniversitesinin Ankara, Istanbul, Izmir kavsaginda olmasi nedeniyle sehirler arasi ulasimi sorunsuz yasayan kampüsümüze, Büyüksehir Belediyesinin devamli otobüs servislerinin yani sira Üçyol-Bornova hattinda hizmet veren metro ile de Izmir'in her tarafindan ulasim oldukça kolaydir. Üniversitemiz ögrencilerinin konaklamalari için 2006-2007 ögretim döneminden itibaren kampüs içinde özel yurtlar hizmete girecektir. Ayrica kampüs içerisinde kredi ve Yurtlar Kurumuna bagli Kiz ve Erkek Yurtlari da hizmet vermektedir.

E.Ü.Rektörlügü ve Üniversitenin Kampüs disinda yer alan Bornova'daki çesitli birimlerinin yanisira, Konak'ta Atatürk Kültür Merkezi, Çesme ve Ödemis'te yüksek okullari, Tire, Bergama, Bayindir ve Ödemis'te meslek yüksek okullari, Urla, Menemen, Mordogan, Çigli, Özdere'de uygulama ve egitim merkezleri, Çesme'de uygulama oteli, Kurudag' da Rasathanesi vardir. Bu tesislere ek olarak Izmir Özdere'de hem ögrencileri hem personelin faydalandigi Yaz Kampi bulunmaktadir. Bu olanaklarla Ege Üniversitesi egitim, bilim, saglik, sosyal ve kültürel alanlarda hem ögrencilere hem de topluma hizmet vermektedir. Kampüste 100 yatak kapasiteli bir uygulama oteli de yer almaktadir. Gelecek yillarda kullanim alaninin genislemesi, yeni binlarin yapilmasi ve yeni fakülte ve yüksekokullarin açilmasi planlanmaktadir.

Ege Üniversitesi; Egeli olmanın ayrıcalığını ve gururunu yaşam boyu taşıyarak, modern çağın gerektirdiği bilgiyi yaşamla bütünleştirmek ve her türlü bilimsel, kültürel ve sosyal yeniliğe açık birey olarak yetişmek isteyenlerin seçimidir.

Ege Üniversitesi;
 • 3.000’i aşkın akademik personeli ile öğretimin yanı sıra araştırma ve uygulamaya önem veren, öğrencilerini modern çağın gerektirdiği bilgiyi yaşamla bütünleştirebilen ve her türlü bilimsel, kültürel ve sosyal yeniliğe açık bireyler olarak yetiştirmeyi hedefleyen, ülkemiz sorunlarının çözümüne ve evrensel bilgi birikimine katkı sağlamayı amaç edinen bir üniversite
 • Uygulamalı eğitime önem veren dev bir eğitim kurumu
 • Türkiye’deki en büyük üniversite kütüphanelerinden biri olan Ege Üniversitesi Merkez Kütüphanesi
 • Bilgiye hızlı erişim sağlayan gelişmiş bilgisayar altyapısı ve bilişim teknolojisi alanında geliştirdiği yazılım ve donanım sistemleri
 • Her bilim dalının gerektirdiği mesleki yabancı dil eğitimi
 • Avrupa Birliği Socrates-Erasmus Eğitim Programı ile Avrupa’ya en fazla öğrenciyi ve öğretim elemanını 3-12 aylık dönemlerde eğitim için gönderen Türkiye’deki üniversiteler arasında ilk sırayı alan üniversite ( 2004-2005 yılı – 98 öğrenci, 44 öğretim elemanı; 2005-2006 yılı 195 öğrenci, 55 öğretim elemanı, 2006-2007 yılı 283 öğrenci, 90 öğretim elemanı)
 • Çarşısı, öğrenci yurdu, alışveriş merkezi, spor tesisleri, bankaları, postaneleri vb. ile her türlü ihtiyaca cevap veren kampüs üniversitesi
 • Yıl boyunca devam eden çok sayıda bilimsel ve kültürel toplantıların yapıldığı kültür merkezleri
 • 50’nin üzerinde öğrenci topluluğunun faaliyetleri ile renkli bir sosyal yaşam
 • 28 yıldır düzenlenen, 15 gün süren geleneksel bahar şenlikleri
 • Birçok ilke imza atmış, 52 yıllık köklü geçmişe sahip üniversite
 • 52 yıllık köklü geçmişinde ülkeyi geleceğe taşıyacak 150.000’den fazla nitelikli mezun
 • Türkiye’nin 4., Ege Bölgesi’nin 1. sırada kurulan üniversitesi olarak diğer bölge üniversitelerinin kurulmasında öncü ve bölge vakıf üniversitelerinin garantörü
 • Öğretim Elemanı Yetiştirme Programı ile bölge üniversitelerine önder
Eğitim teklifi

Sayfa 1 - 4

Sayfa 1 - 4

Bu site çerezleri kullanmaktadır.
Devam etmek istiyorsanız, yelken, kabul eder.
Daha fazlası  |