Home > Kurslar > Bilgisayar Bilimleri > Çankaya > Solidworks Kursu - Çankaya - Ankara

Solidworks Kursu

Sorularınız herhangi bir ücret alınmadan, doğrudan ilgili kuruma yönlendirilecektir Vektörel Bilişim

Iteği göndermek için Gizlilik politikasını kabul etmelisiniz

Hakkında yorumlar Solidworks Kursu - Kurumda - Çankaya - Ankara

 • Program tanımları
  MEB Onaylı SolidWorks Sertifikası

  Solidworks Kursu


  Solid Works Hakkında

  Solid Works, genel bir bakış ile tasarım dünyasında gelişen teknoloji ile hız kazanan iş yaşamına ayak uydurmak için kullanımı kolay, güvenilir ve Windows için hazırlanmış üç boyutlu tasarım programıdır. Solid Works, her türlü üç boyutlu ürün tasarımında  kullanıcının  bilgisayarın kolaylıklarını kullanarak hızlı bir şekilde çizim yapmasını sağlar. 

  SolidWorks  “ Smart Mate ” (Akıllı Montaj) uygulamaları ile son derece hızlı montaj yapılmasını sağlar. Bunun dışında sac parçaların açılımını yaparak uzama miktarları hesaplanabilir. Ayrıca katı objeler kullanılarak kesme, yırtma veya şekillendirme işlemleri yapılabilmektedir. 

  Yapılmış olan tüm bu işlemler IGES, DXF, DWG, SAT(ACIS), STL, STEP, VDA, VRML, Parasolid dosya formatlarıyla kayıt veya transfer yapılabilir. 

  Solid Works Üstünlükleri:  

  SolidWorks şu andaki CAD programları  arasında kullanımı en kolay olan programlardan biridir. Bünyesinde bulundurduğu hazır parçalar, üç boyutlu modelden iki boyutlu çizime geçişteki kolaylığı, ayrıca  bünyesindeki ‘’Hole Wizard ‘’ ile metrik veya inch, havşalı veya faturalı tüm delikleri oluşturarak montaj ve tasarımda hız sağlar. Montajlar SolidWorks Animator yardımıyla hareketlendirilebilir; bu hareketlere çarpma kontrolü (Collision Detection) yapılabilir ve  böylece tasarlanmış parçanın prototip maliyeti sıfıra indirilmiş olur. Tüm bu işlemler sonucu oluşturulan dosyaların büyüklükleri diğer programlara nazaran çok daha az yer kaplamakta ve açılış işlem zamanları çok kısa sürmektedir. Montajı oluşturan parçaların fazla sayıda olması bu özelliği etkilemez. Tasarımlarda Photo Realistic özelliği ile gerçekçi görüntüler oluşturulabilir ve animasyonlar yapılabilir. Ayrıca SolidWorks CamWorks, Cosmos Works, Motion Works, Mold Flow, Solid Cam, Toolbox ve Trace Parts gibi bir çok çözüm ortağına sahiptir. Örnek olarak; Cam Works ile parça veya kalıbın imalatı için CNC takım yolları çıkarılabilir; CosmosWorks ile herhangi bir katı model programında tasarlanmış parçaların mukavemet analizleri yapılabilir; geniş bir ürün yelpazesine sahip ToolBox ile montaj içerisine standart makine ve kalıp elamanları yüklenebilir.

  Solidworks ve benzeri bir katı model programında tasarlanmış olan katı model tabanlı parça ve montajların her türlü mukavemet, optimizasyon, ısı transferi, burkulma analizlerini yapmak amacı ile kullanılan yardımcı bir programdır. Bir çok programda bulunmayan bir özellik olan non-lineer analiz yapmak yine Cosmos Works’ün üstün özelliklerinden birisidir. Benzer bir şekilde tasarlanmış bir parçanın içerisindeki veya dışarısındaki akış analizlerini yapmak da mümkündür. 

  SolidWorks’e bu üstün özellikleri kazandıran Cosmos-Works programı; Msc Adams çözümlemesi ile oluşturulmuş Cosmos-Motion yardımıyla, mekanizmaların her türlü  kinematik ve dinamik hesaplamalarını yaparak mekanizma üzerindeki tüm bağlantı ve parçaların üzerine uygulanan dinamik yükleri, hız, ivme, kinetik enerji gibi değerlerin hesaplanmasını son derece hızlı ve gerçekçi bir şekilde yapabilmektedir. Ayrıca gerçeğe en yakın değerlere ulaşılabilmek amacı ile bağlantı noktalarına atanan özel yatak sürtünmeleri, yüzey tabanlı sınırlama ile çarpmaların engellenmesi ve hatta çarpma sonucu oluşacak kuvvetlerle itme ve momentum yasalarına göre parçaların bir sonraki adımda ne şekilde hareket edecekleri hesaplanabilmektedir.  

  Sonuç olarak SolidWorks üç boyutlu tasarım ve imalat için ideal bir çözümdür.  

  Bütün Üretim Aşamalarında Çözüm Metodları   

  1.
  Mekanik Dizayn Çözümleri   
  2. Yüzey Modelleme (Surface Design) ve Stil Çözümleri   
  3. Analiz ve Simülasyon Çözümleri  

  SolidWORKS  KURSU KİMLER İÇİN YARARLIDIR?   

  -Makine Mühendisleri
  -Teknik Öğretmenler
  -Tasarımcılar
  -Makine Teknisyen ve Teknikerleri
  -Tarım Makineleri Mühendisleri
  -Makine ressamları
  -İlgili diğer meslek kolları

  Solidworks Neler Yapar?

  Bilgisayar destekli tasarım programlarının önde gelenlerinden biri olan Solidworks programı, kullanıcıya sunduğu rahatlık ve tasarım kolaylığı sayesinde, günümüzde sık kullanılan programlar arasına girmiştir. Solidworks programı sayesinde üretilecek olan ürünün tüm tasarımları hızlı ve güvenilir bir şekilde hazırlanabilir. Eğrisel yüzeylerdeki hassasiyeti ve yapılan parçaların seri bir şekilde montajlanabilmesi programın üstün özelliklerinden sadece birkaçıdır. Solidworks ‘e bu üstün özellikleri katan bir diğer özellikse, üzerine ek olarak kurulan yardımcı programlardır. Bu programların başında da Cosmosworks gelir. Cosmos Works programı yardımı ile tasarlanan bir ürünün her türlü mukavemet, termal, burkulma, plastik şekil değiştirme ve akış dinamiği analizleri yapılabilir. Ayrıca Motionworks programı ile tasarlanan sistemlerin kinematik ve dinamik analizlerini yapmak mümkündür. Ek olarak Solidworks programının  kullanıcıya sunduğu diğer bir kolaylıksa dişli, rulman, profil, pimler ve cıvatalardan oluşan  yaklaşık 22 milyon standart ürün kütüphanesine sahip olmasıdır. Üzerine kurulacak olan yardımcı programlar sayesinde Solidworks; kalıp imalatı, bilgisayar destekli imalat, bilgisayar destekli mühendislik ve bunun gibi dallarda hızlı ve güvenilir çözümleme yöntemi ile tercih edilir hale gelmiştir. Özellikle otomotiv yan sanayinde kullanılan Solidworks programı, aynı zamanda tasarlanan ürünlerin görsel şovlarla tanıtılmasını da sağlayabilmektedir. Bu sebeple kullanıcı sayısı gittikçe artmakta ve imalat sanayinde tercih edilen programların başında gelmektedir. 

  Solidworks Kurs Programının Genel İçeriği: 

  1. Sketcher

  Solid Works programı ara yüzü tanıtılması
  Sketcher mantığı
  Sketcher ‘a giriş
  Profil çizimleri
  Profillere uygulanacak işlemler

  2. Part Design

  Parça tasarımına giriş
  Görüntü ayarlamaları 
  Sketch tabanlı uygulamalar 
  Katı modele uygulanacak işlemler 
  Katı modelin translation ile koordinatların değiştirilmesi 
  Sac metal şekillendirilmesi 
  Yüzey oluşturma işlemleri 
  Yüzey tabanlı katı oluşturma 
  Parçaların imali için gerekli olan kalıplamanın uygulanması

   3. Assembly Design

  Montaj hakkında bilgi
  Parçaların montaja çağrılma yolları 
  Kısıtlamaların oluşturulması 
  Mekanizmaların hareketi 
  Mekanizmalarda hareket engelleyiciler 
  Mekanizmalarda bağımlı hareketler 
  Montajlara Toolbox yardımı ile parça çağrılması 
  Smart Mate ile hızlı parça ekleme 

  4. Drafting

  Teknik resimlerin çıkarılması 
  Görüntü oluşturma 
  Ölçümlendirme 
  Montaj numaralarının girilmesi
  Şekil ve ölçüsel toleranslar

  5. Analiz

  Cosmos Works ile basit bir parçanın lineer gerilme analizi 
  Cosmos Works ile basit bir parçanın termal analizi 
  Burkulma analizi 
  Optimizasyon testleri 
  Tasarlanan bir parçanın her türlü sınır şartları altında test edilmesi 
  Sonuçların yorumlanması

   6. Simülasyon

  Cosmos Motion yardımı ile basit mekanizmanın bağlantılarının tanımlanması 
  Bağlantılara sürtünme eklenmesi 
  Çarpışma sonucu oluşması gereken itme momentum değerleri 
  Mekanizmanın simülasyonu 
  Okunan değer ve tabloların yorumlanması
  Tablo ve sonuçların Excel ve .TXT belgesi haline dönüştürülerek saklanmaları.  
  • Kursiyerlere Solid Works kursları içerisinde programın tanımı yapılarak, temel çizim komutlarından başlayarak kişinin öncelikle program üzerindeki hakimiyeti geliştirmeye çalışılacak ve diğer çizim ve düzenleme komutları ile Solid Works programı öğretilecektir. Solid Works kursu sonunda kursiyerlerin yetkinliği de final projesi adı altında test edilecektir.

  Toplam Süre: 48 Saat

Bilgisayar Bilimleri ile ilgili diğer programlar

Bu site çerezleri kullanmaktadır.
Devam etmek istiyorsanız, yelken, kabul eder.
Daha Fazlası  |