Mimarlik Yüksek Lisans Programı

Sorularınız herhangi bir ücret alınmadan, doğrudan ilgili kuruma yönlendirilecektir Beykent Üniversitesi - Şişli-Ayazağa Yerleşkesi

Iteği göndermek için Gizlilik politikasını kabul etmelisiniz

Hakkında yorumlar Mimarlik Yüksek Lisans Programı - Kurumda - Şişli - İstanbul

 • Giriş gereklilikleri
  Programa basvuru yapabilmek için ALES (Sayisal) puaninin en az 55 olmasi uygun görülmüstür.
 • Program tanımları
  "Mimarlik Yüksek Lisans Programı” mimarlik alani çerçevesinde üretilmis bilgiyi kullanip derleyerek arastirma yapmak, teknoloji alanindaki gelismeleri yakindan izlemek üzerine yogunlasmaktadir. Yüksek lisans dersleri ile birlikte yüksek lisans tez çalismasi yapilmasi da yüksek lisans programinin tamamlanmasi için gereklidir. Bu programa devam etmek isteyen iç mimarlik ögrencileri, mimarlik lisans programindan bir teorik bir atölye dersi olmak üzere iki ders almak zorundadir. 

  Ders Listesi

  Mimari Tasarım I-II
  Mimarlık Tarihi ve Teorisi III
  Mimari Araştırma
  Mimarlık Tarihi ve Teorisi
  Araştırma Özel Konular
  Mimarlıkta Güncel Konular
  Tez Semineri
  Mekanın Tanımlanması
  Bina Morfolojisi
  Yapım Teknolojisi
  Güneş Enerjisi ve Edilgen Tasarım
  Yerleşim Düzenlemesi ve Tasarımı
  Modern ve Post modern Mimarlık Konuları
  Bilgisayar Destekli Mimari Araştırma
  Çevre Psikolojisi
  Yapım Sistemeleri Entegrasyonu
  Endüstrileşmiş Yapım Sistemleri
  Yapım Ekonomisi

   
  Ders İçerikleri

  Mimari Arastirma
  Arastirmada farkli yaklasim ve yöntemlere giris. Problem çözme, planlama, programlama, analiz, sentez ve degerlendirme yoluyla arastirma becerisinin gelistirilmesi ve bir mimari problemin çözümünü, belirli bir islem sirasini izleyerek gerçeklestirme .

  Mimarlik Tarihi ve Teorisi
  Ders, klasik dönemden günümüze insan yapisi fiziksel çevrenin genel bir görünümünü çizmeyi amaçlar. Mimarlik teorileri ve kavramlari güncel degisimler, elestiriler dersin kapsami içindedir.

  Mimarlikta Güncel Konular
  Ders; Modernizm ve özellikle de Post-Modernizm dönemlerinde gelismelere yol açan baslica mimarlik akimlari ve teknik buluslara genel bir bakis çerçevesindedir. Mimarlar ve mimarlik elestirmenlerinin teorik yorumlari ve yüzyilin belli basli yapilari üzerinde önemle durulmaktadir.  

  Arastirma-Özel Konular
  Ilgi alanlari; mimari tasarim, teori, mimarlik tarihi, mimari çevre denetimi ve teknoloji alanlarinda seçilmis belirli konulardir. Konu kapsaminin arastirilmasi ve tanimlanmasina odaklanilacaktir.  

  Tez Semineri
  Tez çalismasi tamamlanmadan önce; ögrencinin tez alaninda verecegi seminerdir.

  Mekanin Tanimlanmasi
  Ders, tarih içinde mimari mekana genel bir bakis çerçevesi çizerek, mekani kavrama ve degerlendirme anlayisi olusturmayi  amaçlamaktadir.

  Bina Morfolojisi
  Ders, tarihte sehir morfolojisinin gelisiminin genel bir çerçevesini çizerek; tipolojiler ve yapi tipleri ile ilgili bir öngörü olusturmayi amaçlamaktadir.

  Yapim Teknolojisi                                                         
  Dersin kapsamina, genel anlamda yapi üretimi alaninda olusan teknolojik degisikliklerin getirdigi yeni kavram ve gelismeler; ahsap, çelik, cam, kompozit malzemelerin özellikleri ve sinirlamalari; üretim, yapim ve test teknolojileri; hazir yapi elemanlarinin monte edilmesi, birlesme ve toleranslari; hizla gelisen teknolojiler, buluslar ve teknoloji transferi; enerji, bina örtü sistemleri, çati duvar örtüleri, kaplama, giydirme, cam teknolojileri, vb. konular girmektedir.   

  Yapinin Termal Performansi ve Yalitim Teknolojisi
  Binalarda isi transferinin esaslarina, temel prensiplerine ve basitlestirilmis analitik islemlere giris. Yapi malzemelerinin termal özellikleri, iletkenlik, isi transferi modelleri, kondüksiyon, konveksiyon, radyasyon, opak bilesenlerde ve camda isi akisi, sol-air prensipleri, denge durumunda isi transferi, periyodik isi transferinin basit islemleri ve bina kabugunun termal yalitim teknolojisi bu derste ele alinan konulardir.

  Günes Enerjisi ve Edilgin Tasarim
  Ders, solar geçirgenligin belirlenmesi, gün isiginin gölgelenmesi ile solar isitma kontrolü, yönlendirme ve insaat, binalarin enerji gereksinmelerine bagli olarak saglanabilecek solar enerji miktari ve enerjiyi toplama, depolama ve kullanma yöntemleri; günes enerjisi sistemlerinin ve edilgin tasarim ilkelerinin kullanisliligi ve ekonomisi konularinin kapsar.

  Yapi Malzemeleri ve Bilesenleri 
  Yapi malzemelerinin, birlesik malzemelerin ve bilesenlerin fiziksel, fonksiyonel ve performansa iliskin özelliklerinin sistematik analizi. Üretim, yapida kullanim; özellikle kullanim performanslari için tercih edilen malzemelerin test edilmesi; pratik kullanimda malzemelerin performans özelliklerinin degerlendirilmesi.

  Çevre Düzenlemesi ve Tasarimi
  Çevre planlama ve tasarimina iliskin kavram, prensip, standart ve yöntemler; çevre planlama ve tasariminda tarihsel yaklasim; çagdas kapsam ve karmasiklik; fiziksel çevre ve bilesenleri; arazinin biçimi, dogal ve insan yapisi elemanlarin organizasyonu; tasarim ve çevre kosullarinin iliskisi; tasarim prosedürleri; aktiviteler, dolasim, birimler, servisler, görsellik, bitkilendirme ve diger detaylar. Ders, workshop çalismalariyla desteklenmektedir.

  Modern ve Post-Modern Mimarlik Konulari
  Ders, belirli mimarlar ve projeler araciligiyla, modernizm ve post-modernizemle ilintili polemiklerin, post-modern döneme iliskin mimarlik konularinin tartisilmasini amaçlamaktadir.

  Bilgisayar Destekli Mimari Arastirma
  Arastirma yöntemlerine yönelik problem tanimlama, probleme uygun hipotez kurma ve test etme süreci anlatilacak. Mimarlik alaninda kullanilan bilgisayar programlari tanitilacak. Proje alanlarinda yapilan analitik etüt bilgilerinin bilgisayar programlarina nasil aktarildigi islenecektir.

  Çevre Psikolojisi
  Mimarlik insa edilmis çevrenin temel belirleyicisidir. Mimarlik hem toplum ve kültürel yapinin sentezinin hemde bu yapidaki degisimin göstergesidir. Bu yönü ile mimarlik,  çevre, toplum ve insandan etkilenir ve toplumu etkiler. Bu etkilesim çerçevesinde çevre psikolojisi, mekanin insan psikolojisi üzerine etkilerinin incelenmesini, çevrenin algilanmasi ve degerlendirilmesini ve toplumsal yapinin temel özellikleri ve mekan ile iliskilerini konu edinmektedir.

  Dayaniklilik, Bozulma ve Hasar
  Yapi malzemelerinin dayanikliligi ve dayaniklilik testi. Yaygin kullanimi olan yapi malzemelerinde; metaller, beton, tugla, alçi, cam, plastikler üzerinde korozyon, isi, nem ve yagmursuyu etkileri, çiçeklenme vb. bozulmalar.

  Yapim Sistemleri Entegrasyonu
  Ders,  pasif ve aktif yapi alt-sistemlerin  entegrasyonu ile ilgili kuramsal ders ve derse bagli  uygulama çalismasindan olusmaktadir. Proje; yapi sistemi performansinin bütünü ile olan iliskisini de göz önünde bulundurarak, bir yapi elemaninin, strüktürün ya da servis sistemlerinin tam entegrasyonu ya da farkli yapi tiplerinde enerji korumasi, enerji kullanimi arastirmalari gibi kismi entegrasyon biçiminde olabilir. Örgenci kendi ilgi alanina yönelik bir inceleme yürütebilir. Ders sonunda, ögrenci ‘amaç, kullanilan metodoloji ve sonuçlarin degerlendirilmesini’ içeren bir rapor sunar ve sinava girer.

  Endüstrilesmis Yapim Sistemleri
  Yapida endüstrilesme kavrami, malzemeler, üretim, tasima,montaj ve insaat tekniklerinin bu çerçevede ele alinmasi. Baslica endüstriyel yapi sistemleri olan hafif ve agir prefabrike sistemlerin analiz ve degerlendirilmesi. Hafif strüktürlü ve hafif elemanlardan olusmus endüstriyel yapilarda dis kabugun strüktüre entegre edilmesi gibi bina alt sistemlerinin yapiya entegrasyonu.

  Yapim Ekonomisi
  Proje düzeyinde yapi ekonomisi kavram ve prensipleri. Yapi ekonomisine iliskin verilerin sunusu: brifing, tasarim ve yapi maliyetleri üzerindeki etkenler ve farkli yaklasimlar. Ön proje, yapim ve kullanim asamalari boyunca isletme giderlerine yaklasim. Bütçe planlamasi ve kontrolü teknikleri ve farkli yöntemlerinin incelenmesi. Proje bütçesi, maliyet tahmini teknikleri ve bina isletmesi giderlerinin analizi. 
    

Mimarlık ile ilgili diğer programlar

Bu site çerezleri kullanmaktadır.
Devam etmek istiyorsanız, yelken, kabul eder.
Daha fazlası  |