Farmasötik Toksikoloji Yüksek Lisans Programı

Sorularınız herhangi bir ücret alınmadan, doğrudan ilgili kuruma yönlendirilecektir Anadolu Üniversitesi

Iteği göndermek için Gizlilik politikasını kabul etmelisiniz

Hakkında yorumlar Farmasötik Toksikoloji Yüksek Lisans Programı - Kurumda - Tepebaşi - Eskişehir

 • Program tanımları
  FARMASÖTİK TOKSİKOLOJİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

  Farmasötik Toksikoloji Anabilim Dalı zehirlerin orijinleri, toksik maddelerin fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikleri, metabolizmaları ve etki mekanizmaları, toksik dozlar, zehirlenme tedavisi, zehirlerin ayrıştırılması, kalitatif ve kantitatif analizleri, güvenlik ve standardizayon bakımından toksik madde kullanımının risk analizi gibi konularda bilgi sağlamakla sorumludur. Ayrıca, toksikoloji ilaçların ters ve yan etkileri, toksik ilaç etkileşimleri, ilaç aşırı dozajı ve suistimalinin sonuçları, çevresel ve endüstriyel kirlenme, meslek sağlığı konularıyla da ilgilenmektedir. Sağlık Bilimleri Enstitüsünün eğitsel amaçları doğrultusunda Farmasötik Toksikoloji Anabilim Dalı öğrencilere minimum 2 yıllık bir eğitim döneminden sonra Yüksek Lisans (M.Sc.) derecesine erişmeye olanak tanımaktadır. Eğitimleri sırasında öğrenciler bilimsel ilkeler çerçevesinde kuramsal ve deneysel çalışmalar yapmak zorundadır.

  AÇILAN PROGRAMLAR

  Yüksek Lisans

  Öğrenciler zorunlu ve seçmeli dersleri almak ve yaptığı araştırmaya bağlı olarak tezini sunmakla yükümlüdür. Öğrenciler tezlerini enstitüye sunduktan sonra üç kişilik jüri önünde çalışmalarını sözlü olarak savunmak durumundadır. Öğrencinin Yüksek Lisans derecesini alabilmesi için yaklaşık 2 yıl süresi bulunmaktadır.

  DERS PROGRAMI

  1. Yarıyıl
  FTK509     Analitik Toksikolojik Yöntemler    
  Seçmeli Dersler
  FTK503     Endüstriyel Toksikoloji
   
  2. Yarıyıl
  FTK504     Çevre Toksikolojisi ve Pestisitler    
  FTK505     Seminer    

  Seçmeli Dersler
  FTK504     Çevre Toksikolojisi ve Pestisitler    
  FTK507     Besin Toksikolojisi    
  FTK508     İlaç Bağımlılığı ve Sporda Kullanılan Doping Maddeleri
   
  3. Yarıyıl  
  FTK790     Tez    
   
  ARAŞTIRMA FAALİYETLERİ
  Farmasötik Toksikoloji Anabilim Dalının araştırma aktiviteleri esas olarak analitik toksikoloji ve immünotoksikoloji üzerinde yoğunlaşmıştır.

  SUNULAN OLANAKLAR
  Farmasötik Toksikoloji Anabilim Dalı, toksikolojik çalışmalar için gerekli donanım olan YBSK sistemine ve UV-spektrofotometresine sahiptir. Anabilim Dalı ayrıca Bitki, İlaç ve Bilimsel Araştırma Merkezi (BİBAM) binasında bulunan hücre kültürü olanaklarını da kullanmaktadır.

Farmasötik ile ilgili diğer programlar

Bu site çerezleri kullanmaktadır.
Devam etmek istiyorsanız, yelken, kabul eder.
Daha fazlası  |