Matematik Doktora Programı - Kadıköy - İstanbul - Marmara Üniversitesi - I318

Home>Doktora Programları>Matematik,Uygulamalı Matematik>Kadıköy>Matematik Doktora Programı - Kadıköy - İstanbul
 
Matematik Doktora Programı
Metod: Kurumda
Yerleşim yeri:
Program Türü: Doktora Programları
Program ücreti: İsteğe Bağlı
Sponsor Linkler
Loading...

Sorularınız herhangi bir ücret alınmadan, doğrudan ilgili kuruma yönlendirilecektir
Marmara Üniversitesi

Matematik Doktora Programı - Kadıköy - İstanbul

Ad
Soyad
E-posta adresi
Telefon Numarası
Yerleşim Yeri
Cep telefonu numarası
Yorumlar/ Sorular
İsteği göndermek için gizlilik politikasını kabul etmelisiniz
* Zorunlu Alanlar

İlgili Kurum’dan bir yetkili en kısa zamanda konuyla ilgili daha çok bilgi vermek amacıyla sizinle iletişime geçecek.
Lütfen her alanı doğru bir şekilde doldurunuz
Bu sayfayı paylaş - Matematik,Uygulamalı Matematik Doktora Programları:
Matematik Doktora Programı - Kadıköy - İstanbul Matematik Doktora Programı - Kadıköy - İstanbul
Program Tanımları:
MATEMATİK DOKTORA PROGRAMI

Programın Amacı

Matematik lisansüstü çalışmalarının temel amacı,  matematik ve uygulamalı bilimlerin değişik alanlarındaki araştırmalarda görev alacak araştırmacıları yetiştirmek ve bunun için gerekli akademik bilgi ve becerileri kazandırmaktır. Bu programa katılan öğrencileri, bilimsel yayınları takip edebilecek seviyeye getirmek ve kendi başına bilimsel etkinliklerde bulunabilecek kazanımları vermektir.

Programın Dili : Türkçe

Bilimsel Hazırlık Program Gerektiren Bilim Alan ve Dalları

Matematik lisanstan farklı bilim dallarından mezun olmuş öğrenciler, fark derslerini Bilimsel Hazırlık Programı’ndan alırlar. Bilimsel Hazırlık Programı’ndan 3 den fazla ders alma gereksinimi olanlar Bilimsel Hazırlık Programına katılmak zorundadır. Bilimsel Hazırlık Programında 2 yarıyılda toplam 30 kredi saatinden fazlasını gerektiren dallardan mezun olmuş öğrenciler lisansüstü programına alınmazlar.

 
DERS İÇERİKLERİ

MANİFOLD TEORİSİ I     
Manifold Tanımı. Teğet Vektör ve Teğet Uzayları. Riemann Metriği. Riemann Manifoldlarında Hareket. Manifoldların   Daldırılması ve Gömülmesi. Alt Manifoldlar Vektör Cismi ve Türevleri. Bir Parametreli   Dönüşüm Grupları. Riemann    Manifoldlarında Sonsuz Küçük Hareketler.

HALKALARDA ÇARPANLARA AYRILIŞ
Tarihsel Gelişim. Tek Türlü Çarpanlara Ayrılabilen Bölgeler. Sıfır Böleni de İçerebilen Değişmeli Halkalarda Çarpanlara Ayrılış.

KOMPLEKS POTANSİYEL TEORİSİ
Çok Değişkenli Analitik Fonksiyonlar. Plurisubharmonik Fonksiyonlar. Maksimal Fonksiyonlar. Monge-Ampe’rew Operatörü Green Fonksiyonu. Relatif Ekstremal Fonksiyonlar. Singüler Noktalar. Plupolar Kümeler. Mange–Ampe’re Kapasitesi. Uygulamalar. 

DAĞILIM TEORİSİ
Fonksiyon Uzayları. Dağılımlar. Hilbert Uzayları ve Dağılımlar. Dağılımların Diferansiyelleri.

KONVEKS CÜMLELER TEORİSİ I        
Konveksliğin Tanımı ve Afin Dönüşümler ile Bağlantısı. Konveks Kümelerin Kapanışı, İçi ve Arakesitleri. Konveks Bir Kümenin Boyutu. Barisantrik Koordinatlar. Topolojik vektör Uzayları. Yıldızıl Kümeler, Konveks Zarf. Hiperdüzlemler ve Ayırma Teoremleri. Destek Hiperdüzlemleri. Hiperdüzlemlerin Konveks Kümeler ile Arakesitleri. Minkowski Metriği. Paralel Kümeler. Blaschke Yakınsaklık Teoremi. Yerel Konvekslik ve Konveks Kümelerin Bazı Karakterizasyonları. Helly Tipi Teoremler ve Bunların Uygulamaları. Konveks Politoplar.

MANİFOLD TEORİSİ II

Diferansiyel Formlar ve Tensör Alanları. Tensör Alanlarının Lie Diferansiyeli ve Diferansiyel Formların Dış Diferansiyeli. Kompleks Manifoldlar. Hemen Hemen Kompleks Yapılar. Kompleks bir manifold Üzerinde Kompleks Diferansiyel Formlar.   Diferansiyel Sistemler ve İntegral Manifoldlar. Diferansiyel Formların İntegrasyonu ve Bunun Uygulamaları.

SOYUT ÖLÇÜ TEORİSİ
Ölçü ve Integrasyon. Ölçü ve Dış Ölçü. Danieli Entegrali. Ölçü ve Topoloji. Ölçü Uzaylarının Tasvirleri.

HARMONİK ANALİZ
T Üzerinde Fourier Serileri. Fourier Serilerinin Yakınsaklığı. Eşlenik Fonksiyonlar ve Birim Dairede Analitik Fonksiyonlar. Reel Eksen Üzerinde Fourier Dönüşümleri. Yerel Kompakt Değişmeli Gruplar Üzerinde Fourier Dönüşümleri.

HARMONİK FONKSİYONLAR
Tanımlar. Harmonik Fonksiyonların Özellikleri. Green Formülü, Green Fonksiyonu ve 1.Tür Sınır Değer Problemi. Poisson Formülü. Neumann Fonksiyonu ve 2. Tür Sınır Değer Problemleri. Harmonik Ölçü. Bölge Fonksiyonları.
 
Matematik,Uygulamalı Matematik ile ilgili diğer programlar: